Yeni Hayatımıza İlk Adım

Herkese Merhabalar,

“Zaman yaratma kaygısından kurtulup, düşüncelerimi ve paylaşmak istediklerimi yazıya dökmeye karar verdim.”

Biliyorsunuz ki, belli bir çaba sonucu kazanılan üniversiteler hayatlarımızı farklı şekilde yönlendirmiştir. Bunun nedeni üniversite yaşamına baktığımız tarafın daha derin olmasıdır. Çünkü üniversite yaşamı o zamana kadar ki gördüğümüz eğitim ve edindiğimiz arkadaşlıklar açısından tamamen bağımsız. Hele bir de farklı bir şehirde okuduğumuzu varsayarsak hayatımızı daha da farklı hale getiriyor.

Her başlangıç yeni maceraları beraberinde getirir.

Ben de bugün sizlere üniversite hayatımda yaşadığım deneyimlerden bahsedeceğim ve üniversiteye başlamanın gerçekten yeni bir hayata atılmanın ilk adımı olduğunu ısrarla vurgulayacağım.

Büyük bir heyecanla beklediğim üniversite tercihleri açıklanmıştı ve yıllardır istediğim Endüstri Mühendisliği Bölümü’ nü kazandığımı öğrenmiştim. Ancak bu bölümü istemediğim bir şehirde kazanmıştım. Şu an hayatımı çok farklı kılan Balıkesir, o zaman için bana üniversiteyi bıraktıracak derecede yaşanılamaz gelmişti. Hatta kayda gittiğimde bu düşünceye kafamda daha çok yer vermeye başlamıştım.

Bunların dışında tabi bir de o zamanlar nerede kalacağını bilmemenin sıkıntısı vardı. Bu yüzden hemen kalmak istediğim yurtlar hakkında araştırmalara başlamıştım. Sonuç olarak en az 1 yılı bu yurtlardan birinde geçirecektim ve hem ailemin hem de kendi içime sinen bir yurtta kalmak benim için çok önemliydi.

Büyük gün gelmişti artık. Okulun ilk günü… Tanımadığım bir sürü yüz vardı ve inanın insan o gün nasıl davranacağını asla bilemiyor. Herkes birbirini tanımaya çalışırken bir taraftan da hocalar derslere girip kendilerini tanıtıyordu ve her hoca artık üniversitenin liseye benzemediğini söyleyip, burada fark yaratılması gerektiğini düşünüyordu.

Evet… En büyük olay fark yaratmakta başlıyor. Neden mi? Çünkü üniversite insanın kendini bulduğu yer… Bence hayatın tüm gerçekliği burada öğreniliyor ve hayata bir nevi yön veriyor. Eksik taraflar bir bir yüzüne çarpıyor ve anlıyorsun ki artık bir şeyler yapmalısın. Burada her ne yaptıysan sana bir altın bilezik…

Zaman hızla geçtikçe artık bir şeyleri daha da net kavramaya başlıyorsun. Arkadaşların değişiyor, olaylara farklı bakıyorsun ve kendi fikirlerinle hareket ediyorsun. Birilerinin yönlendirmesine ihtiyacın kalmıyor ve aslında bu zamana kadar bir benliğin olmadığını düşünüyorsun.

Yukarıda yazdıklarım bende tam olarak bu şekilde gerçekleşmişti. Her şeyi sorgulamaya üniversite hayatımda başladım, yaşamıma yön verdim. Geçen şu 3 yıla baktığımda büyük değişiklikler görüyorum kendimde. Kişileri daha iyi tanıyıp analiz ediyorum, zamanı etkili ve dolu dolu kullanmaya çalışıyorum ve en önemlisi de burada geçirdiğim her anın yaşamımdaki değerini hissediyorum.

Üniversiteye yeni başlayan ve zorluklar yaşayan arkadaşlara yardımcı olması dileğiyle, bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Esen kalın…

 

 


Like it? Share with your friends!

0