TERİMLER MUTFAK-Bir İşe Giriştik

Bir işin iyi olmasını istiyorsan, hemen başla.

16.09.2017 tarihinde başlayan bir serüven ”Learn In 4 Steps Projesi”

Anlatmak istediğim o kadar çok şey var ki nereden başlayacağıma karar veremiyorum. Öncelikle biz kimiz, ne yapıyoruz, neler yapacağız ve nasıl başladık sorularına cevap vererek başlamam daha faydalı olacak.

 

5 aydır her gün industryolog bünyesinde bilgi kartları hazırlanıp https://www.instagram.com/industryologbusiness/ adresinde takipçileri ile buluşuyor.Bunun için büyük bir özveri ile kartların sizlerle buluşmasını sağlayan bir aile var;”Terimler Ekibi”. Ekibimiz daha öncesinde birbirini hiç görememiş kişilerin ortak bir amaç ile birleşip bir projeye başladığı sıradan bir ofis ortamıydı.Tek fark ofis yerine sosyal ağlar kullanıyor.Şimdi ise aradaki kilometrelere rağmen kimin nerede ne hissettiğini bilen bir aile.Ailemizin ortak paydası bildikleri öğrendikleri her şeyi paylaşabilmek ve bunu yaparken bir kişide olsa birilerine ulaşabilmek. 

Learn In 4 Steps Mutfak” başlığı altında sizlere bilgi kartının gelişiminden daha çok, ekip olarak neler yaptığımızı, nasıl devam ettiğimizi, inişlerimizi çıkışlarımızı kısacası deneyimlerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız. Terim ekibi olarak sadece bilgi kartı hazırladığımızı düşünebilirsiniz fakat her gün farklı deneyimler yaşıyoruz ve artık sizlerde bizlere eşlik edebileceksiniz.Bilgi kartı çıkarmaktan daha kıymetli olan şey ekip olabilmemiz her şeyden dersler çıkarıp yolumuza bakabilmemiz .

Deneyimlerimizden önce projenin başlangıç hikayesinden başlayalım.

Akademi ailesine 2 hafta önce katılmış yeni bir üyeydim. Oryantasyon süreci bitmek üzere arkadaşların çoğu ekiplerine ayrılmışlardı. Bende ortama alışmaya çalışıyordum. O tarihlerde aynı zamanda staj yapıyordum. Staj yaptığım fabrikada daha öncesinde okulda görmediğim birçok terim ile karşılaşmıştım. Staj süresi boyunca zorlanmamak için terimlerin anlamlarını araştırmaya başlamıştım. Araştırma yaparken bir inşaat mühendisliği sitesinde kendi alanları ile ilgili terimleri bir süre paylaştıklarını fark ettim. Bunu görür görmez neden biz de yapmıyoruz benim gibi birçok kişi aynı sıkıntıyı yaşamış olabilir diye düşündüm.Saat 23:48 de bir heyecanla Murat Abiye msj atmıştım. Evet heyecandan saatin kaç olduğunu fark etmemiştim bile. 🙂 Hemen bir geri dönüş almıştım ve bunu yapıp yapamayacağımı soruyordu Murat Abi. Yeni katılmış bir üyeydim ve bunu benden isteyeceğini hiç düşünmemiştim ve ondan 1 hafta muddet istemiştim. Ama işte heyecanlıydım ve bir hafta bekleyememiştim. İşlerimi köşeye bırakıp 1 saat sonra hazırladığım taslağı göstermiştim. 10 dk sonrasında ise sayfada benim için bir köşe hazırlandığını görmüştüm.

 

 

 

Yukarıda gördüğünüz gibi bu şekilde güzel gözükmediğine karar verip hemen yeni bir taslak hazırlanmıştı bile.

 

Bu şekilde fikir eyleme geçmiş proje başlamış olmuştu.Bizim başlangıç hikayemizde bir şeye zorunda kalıp araştırma yapmam sonucunda ortaya çıkan bir fikirdi. Her zaman hepimizin aklından bir çok fikir geçer ama çok azının gerçekleştiğini görürüz. Önemli olan fikir gerçekleşsin diye beklemek yerine harekete geçmek devamı sonrasında gelir. Bizde projenin devamlılığını sağlayabilelim diye Murat Abi hemen bir ekip oluşturdu. Böylelikle sabahımız akşamımız olan Terimler Ailesinin temelleri atılmış oldu.

Devamında Business sayfamız, olan olamayan projelerimiz, yenilenen tasarımlarımız geldi. Bizim için önemli olan ilk adımı atmak idi. Hala gelişmekte olan bir proje, gelişim sürecini https://www.instagram.com/industryologbusiness sayfasında ve sonraki yazılarımızda görebilirsiniz.

Terimler projesinin başlangıç hikayesini Murat Bilginer’in kaleminden, 2017 yılı değerlendirme yazısından da okuyabilirsiniz. http://industryolog.com/2017-yasadigim-en-uzun-yilin-degerlendirmesi/

Bundan sonraki yazılarımda ekip olmak, takım kaptanlığı deneyimlerimi, mentörlük eğitimimde cebimde olanları ve proje gelişimimizi görebilirsiniz.

Ekibimizin bakış açılarını ve kazanımlarını ”Learn In 4 Steps Mutfak” başlığı altındaki yazılarda okuyabilir bizimle iletişime geçebilirsiniz.:)

Bilgi kartlarının altına yazdığımız gibi bilgiyle kalın…


Like it? Share with your friends!

7