HTML Eğitimleri – Sıfırdan Sitemizi Yapalım 1

HTML eğitimlerimize başlangıç yapıyoruz.

HTML Nedir?

HTML –> Hyper Text Markup Language >> Yüksek Metin Biçimlendirme Dili

Aslında isminden de anlaşılacağı üzere HTML internet sayfaları üzerindeki metinler üzerinde yüksek biçimlendirme hakimiyeti kurmamızı sağlayan bir işaret dilidir.

Ayrıca internet sayfası üzerindeki görsellerin, ses ve video gibi nesnelerin konumlandırma işlemini yapmamıza yardımcı olur.

HTML bir Programlama dili değildir. 

Neden Programlama Dili Değildir sorusu aklınıza gelebilir.

Çünkü Programlamak demek aslına bakarsanız bir takım işleri belli algoritmalarla çözme işlemidir. Net bir girdisi olup bu girdiler sonunda size bir çıktı veren kod parçacıklarıdır programlar. Ama HTML’in kendisi zaten bir veridir. Sadece Browser yani tarayıcıda metinlerimizin nasıl gözükeceğini belirttiğimiz bir işaretleme dilidir. Bu konuda araştırma yaparsanız daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak temelde bu durumu kavramanız yeterli gelecektir.

Bundan sonra HTML dili diye bahsettiğimde burada HTML işaret dilinden bahsettiğimi anlamanız gerekir.

HTML internet sayfalarımızın bir nevi iskeletini oluşturmak için bir yapıdır.

Daha sonra CSS gibi stillendirmeler ile bu binamızın tasarımını şeklini güzelleştireceğiz.

Daha sonrada PHP gibi ASP.NET gibi web programlama dilleri ile internet sayfalarımızda istediğimiz işlemleri yapabilir duruma getireceğiz. 

HTML İle İlgili Bilgiler

1 HTML dosyalarını ulaşabilmek için HTTP protokolü kullanılır. İleride daha detaylı anlatacağım şöyle bir örnek vereyim. Örneğin industryolog.com gibi bir sayfanız var. Bu sayfaya ait index.html isimli bir sayfanız var. Bu sayfanın bir tarayıcı tarafından tanınıp çağrılabilmesi için başına mutlaka http:// bilgisinin yazılması gerekir. Yoksa tarayıcı hangi protokole göre istediğiniz dosyayı getireceğini bilemeyecektir. 

2 HTML dosyaları .html yada .htm uzantısı ile kaydedilirler. Örneğin index.html. Şunu deneyebilirsiniz. Bir Notepad açıp içerisine rastgele bir şeyler yazıp rastgele bir isim veri örneğin abc.html diye kaydedin. Daha sonra bu dosyayı çalıştırmaya çalıştığınızda varsayılan tarayıcınız ne ise o tarayıcı üzerinde açmaya çalışacaktır. Ama tarayıcı için anlamlı bir şeyler yazmadıysanız büyük ihtimal boş bir sayfa göreceksiniz.

3 HTML diğer programlama dillerinde olduğu gibi ekstra bir derleyiciye ihtiyaç duymaz. İçerideki verinin işleyicisi Tarayıcıların kendisidir. 

 

WebMatrix Programını İndirmek Ve Kurmak

HTML’de geliştirme yapabilmek için Notepad, Word, Notepad++ gibi temel seviye kelime işleme programları işimizi görecektir.

Ama ben istiyorum ki bu işi biraz daha profesyonel seviyede yapalım. Bir geliştirici platformu kullanalım. Çünkü kullanacağımız platformun kod tamamlama, hata gösterme içerik görselini güzelleştirerek kodlara hakimiyeti kolaylaştırma gibi geliştirici dostu bir yanı var.

Bunun için bu yazımda sizlere HTML geliştirmek için kullanacağımız Microsoft’un Developerlara sunduğu aracı WebMatrix i nasıl indirebileceğinizi ve nasıl kurabileceğinizi göstereceğim.

Aşağıdaki Linke Tıklayalım

WebMatrix İndir

WebMatrix İndir

Buradan Programı İndirip Çalıştıralım.

 

Gösterdiğim İşlemleri Takip edip Yükle dediğinizde program kurulmuş olacaktır.

Arama Çubuğuna Microsoft WebMatrix yazıp programı çalıştıralım.

İşte bu kadar. Artık geliştirmeye hazırız. Ben yazılarıma 2 hafta boyunca devam edeceğim ancak sizler burada çalışmayı bırakmayıp HTML üzerine araştırmalarınıza devam edebilirsiniz.

Ben her yazımda sizlere internet sayfalarında okuma şansı bulamayacağınız pek çok tecrübe ve bilgi aktarmaya devam ediyor olacağım. O yüzden her gün yazılarımı takip etmenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin.


Like it? Share with your friends!

3