Merhabalar bugün Akademi bünyesinde her hafta yaptığımız bir etkinlik ile karşınızdayım.

”Sorgu Gecelerimiz”

Her hafta bir konu belirlenir ve ekip olarak o konu hakkındaki düşüncelerimizi kendi bakış açımızla değerlendirir kendi yaşanmışlıklarımız ile destekleyerek paylaşırız. Bunun sonucunda birbirimizin bakış açılarını öğrenir ve bu konuya bu açıdan da bakılabilir bu diyerek kendi algımızı genişletmiş oluruz. Konulara başkalarının açısından bakabilmek ön yargı ile yaklaşacağımız konulara öncelikle empati kurabilmeyi aşılıyor. Çünkü yapılan her eylemin bir nedeni vardır ve bizler verdiğimiz örnekler ile 30 kişinin olaya yaklaşımına nedenlerine şahitlik ediyoruz.

Birkaç hafta önceki sorgu konumuzdan bahsedip devamında sorgu gecesindeki yorumumu sizlerle paylaşacağım. Yazının sonunda sizlerde konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Düşüncelerinizin arasına da etrafınızda şahit olduğunuz durumların örneklerini ekler iseniz yapmış olduğumuz sorgu etkinliğine katılmış bizlerin gördüğü fayda ve çıkarımları tadabilirsiniz. Unutmayalım ki doğamız gereği topluluk içerisinde yaşıyoruz ve hepimizin düşünceleri farklıdır önemli olan birbirimize saygı duyup fikirlerimizi birbirine sunmaktır. Bu şekilde toplum, çevre, bireysel olarak kaybetmez aksine kazanırız.

Sorgu konumuz:

 Üslup nedir? İletişim ile üslup arasında bir bağlantı var mıdır? İş yaşamında doğru üslubun önemi nedir? Doğru üslup neye göre belirlenir? Takım çalışmasında doğru üslubun yeri nedir?

Benim bakış açımdan :

”Üslup kişiden kişiye göre farklılık gösteren dil ile iletişim konuşma tarzıdır. Karşındaki kişinin hayata bakış açısını, kişiliğini öğrenmemize kullandığı kelimeler yardımcı olur. İletişim ise kişi/kişiler ile aynı ortam içerisinde geçirdiğin zaman boyunca ki davranış biçiminin toplamıdır. Karşındaki ile konuşman, duruşun, bakışın, susman ile kişiye birçok duygunu düşünceni farkında olmadan aktarırsın. İletişimin bir parçasıdır üslup, kullandığın dil. İş hayatına geçmeden önce normal hayatındaki üslubu ele almamız gerekir bence. Bu daha önemli çünkü, seni sen yapan şeylerden biridir üslup. Yani karşındaki kişinin makamından dolayı yada işimizi yaptırabilmek için normal hayattakinden farklı bir şekilde dilimizi maskelememiz en büyük dolandırıcılıktır. Bana göre bu durum samimiyetsiz gelir ve o şekildeki kişilerle daha fazla iletişim halinde olmayı tercih etmem. Benim düşüncem, bir insanın 3 yaşındaki çocuğa, bir hayvana bir bitkiye karşı kullandığı tavır her şeyi açıklar. Kendinden güçsüz olan bir canlıya doğru üslup ile düzgün iletişim kurabiliyorsa profesyonel bir ortamda da olması gereken tavrı sergiler ki zaten yaşam tarzıdır o kişinin. Bence hangi ortamda olursan ol samimi bir dil ile saygı çerçevesini bozmadan etkileşime geçmek gerekir. Kullandığın üslup seni A noktasından sıfıra dönmene de sebep olabilir, Z noktasına da taşır tercih sana bağlıdır. Atalarımız boşuna dememiş tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Son dönemlerde zaten QI ne kadar yüksek olsa da, işi ne kadar iyi bilsen de tercih edilen kişi olabilmek için asıl neden değil. Önceden yaptığım araştırmalarda duygusal zeka yani duygularını, düşüncelerini kontrol edebilip doğru bir iletişim halinde olabilme becerilerine sahip kişilerin ekip çalışmalarında, liderlikte daha başarı ve tercih edilme nedeni olduğunu görmüştüm. Doğru üslup çalışma arkadaşlarınla olan iletişimi sağlamlaştırır, daha huzurlu bir ortamda isteyerek çalışmanı sağlar. En kötüyü düşünelim üslubumuza rağmen ekip olarak beklentileri sağlayamıyoruz ama ne olursa olsun sana bir insan kazandırır ki çoğu şeyden daha kıymetli benim nezdimde. Yumuşak bir dil kullanmak senden bir şey eksiltmez . Eğer dilinle karşındakinin kalbine dokunamıyorsan hafızasında yer edinemezsin. Son olarak ne söylediğin değil nasıl söylediğin önemlidir der ve umarım hepimiz doğru üslubu bulup her durumda uygulaya bilenlerden oluruz.”

 


Like it? Share with your friends!

1