“KAPATIN GOOGLE’LARI. BEYİN FIRTINASI YAPACAĞIZ!”

Bir gün Murat abi  ekibe ‘kolektif ne demek?’ gibi bir soruyla geldi. Hayatımda defalarca duyduğum şu kelime neydi acaba ? Birlik, beraberlik, ekip olma vb. sözcükler canlanıyordu kafamda ama tam bir şey çıkmıyordu. Sonra diğer arkadaşlar yorumlarda bulundular. Onların bakış açıları ve fikirlerini gördükçe hafızam zorlanmaya, çakralarım çalışmaya başladı. Bir anda tüm ekip birbirinin cümlesinden tanımlar türetmeye başladı. Tabi çok sabredemeden ben Google da arattım kelimeyi.  MB bakmayın dediğinde niye ya ne alaka falan demiştim. Sonra niyesini anladım elbet. Günde bir terim öğrenmek amacıyla başlayalım böyle bir uygulamaya dedik. Saat belirledik, 22:00. Google’ları da yasak ettik. Süreyi de 20 dk yaptık.  Vee GOOGLESS TWENTY MİNUTES çıktı ortaya!

AKADEMİNİN GTM KÜLTÜRÜ

Evet gerçekten bizim için bir kültür haline geldi bu gtmler. Ekibin iyice kaynaşmasına vesile oldu ve ben, bambaşka yaklaşımları daha önce böylesi hiçbir  yerde görmedim. Sonraki kelime manipülasyondu. Murat abiyi de bunlarla çözmeye başladım aslında. Bknz:

Heyhat! Nerdeyse iki ay olmuş. Benim ondan sonra en sevdiğim kelime liyakat olmuştu. Duyduğun ama bilmediğin birçok kelime. Bilmek ama farkında olmamak diyordum ben buna. Farkındalığı oluşturuyorduk aslında.

Sonra GTM ler her gün bir kişide olsun dedik. İnanın muazzam bir iletişim hali oluştu ekipte. Ve şunu farkettim. Hani bilimsel olarak kanıtlanmıştır, belli konuları çalışırken kodlayarak çalışmak verimlidir diye. Renkli kalemlerle veya kısaltmalara herhangi bir çağrışımla aklımızda bilgilerimizi tutmaya çalışırız. Ya da birine  anlatmak en iyi öğrenme metodudur mesela. Ben burada bu kodlamaları arkadaşlarımla yaptım. Örnek vereyim, Nevin RF-ID de şundan bahsetti, andon sistemlerde Özlem şunu söylemişti , Büşra Work in process şunu da kapsar demişti, Ezgi abla Turn Over aylık da oluyor demişti derken her konuyu isimlerle kodladığımı farkettim. Google’a hemen bakmamamızın bir sebebi bence bu. Google diye kodlayamıyorum çünkü. Umarım siz de normal karşılarsınız 😀 İnanın bu şekil kodlama çok işime yarıyor.

Bir de GTM ‘ yi akademi dışında çok bilen yok bunun da ayrı bir havası olmuyor değildi. Okuldaki arkadaşlarımla da yapıyoruz arada. En rağbet gören ve merak edilen bu GTM’lerimiz oluyor.

Yakın zamanda GTM sırası bendeydi. WIP benim konumdu. Aslında üzerine yazdığım ve derste de yoğun bir şekilde işlediğimiz konuyu tartışmak artık unutma ihtimalini tamamen ortadan kaldırır diye düşünüyorum.

Bu kültürü Training Team’ de gelecek arkadaşlarla tadacağız. Farklı bakış açıları sağlamak, paylaşarak öğrenmek ve doğru bildiğimiz yanlışları değiştirmek sizce de IA ‘ nın anahtar kavramları değil mi ?

Training Team hazır!


Like it? Share with your friends!

0