Benim Training yolculuğum bir istatistik sınavı sonrası başladı.

Peki senin yolculuğun ?

IA yolculuğunun bir sonu yok ama yürümeye değer harika bir yolu var. Yolda tanışıp sözünü duyduğun, kendini bulduğun muazzam bir ekip var burada. Peki biz kimiz ? Training Team ardındakileri merak ediyor musun ? Neler oluyor burada diyorsan, satırlarımı takip et IA yolcusu !

Ekim ayında katıldığım Industryolog ailesinde gün geçmesin ki yeni şeyler olmasın, yeni şeyler öğrenilmesin. Her gün bir farklı fikir, her gün bir farklı heyecan. Stabil kalamıyoruz. Yerimizde duramıyoruz. Her gün kafa açan ayrı bir sorgulama, hiç duymadığın bir kelime ile yüzleşme. Adapte olmakta zorlanacağımı düşünürken yanılmışım, ben bu akışı arıyormuşum!

Yeni insanlarla tanışmak, paylaştıkça öğrenmek, yüzünü bile görmediğin insanla dertleşmek, insana değer vermek benim burada kullandığım kavramlar. Arkada canla başla bizleri bir yerlere getirmek için uğraşan, nazımızı geçirebildiğimiz iki güzel yürekli insan. Eğitimlerimiz için, hayata karşı atacağımız her adımı sağlamlaştırmak için uğraşan birileri. Böyle insanlar varmış millet !

İstatistik final sınavımdan çıktığımda berbat durumdaydım. Kafamı dağıtacak bir şeyler  elime geçirmedikçe de, kendime eziyet eden bir insanım ne yazık ki. Slack’ten gelen mesaj toparlanmama yetti. Gelen mesaj Ezgi abladandı.

“İnsan kaynakları için yeni bir kaptan atamayı düşünüyoruz ve bu kaptanlık teklifi sana.  İK’nın yeni kaptanı olmaya ne dersin ? “

İnsan her zaman teklif mesajı almıyor tabi heyecanlanmıştım. Ve akademi bana her zaman zor zamanımda güzel bir haberle yetişiyor, bunu da eklemeden geçmeyeyim. Ezgi abla yine hissettin dedim ? Bakmayın, aklımın bir köşesinde olan ilk ekipti burası.  Allah utandırmasın dedik başladık. Önce sohbet muhabbet. Ekip zaten şahane, canım ekibim. Sonra eğitim takımı olarak karşılayacağımız arkadaşlarımızla neler yapabiliriz derken başladık. Beyinler açıldı, yaptıklarımızı gözden geçirdik, konular düşündük, programlar karaladık. Birilerine öğretmek değil, birlikte öğrenmek temelli gelişen bir topluluğun eğitim takımındayım. “Hata yapmaktan korkma, hata bizim işimiz” cümlesinin verdiği güvenle, içimde kalan hiçbir fikir olmuyor burada. Hepsini yerli yerine oturtmak için, skype’da yaptığımız toplantıların tadını hangi iş yerinde bulurum bilmem. Kuralcı olmanın verdiği katılık yok burada. Ama aynı zamanda,  kurallarla yönetilen birçok yerde olduğu gibi muntazam bir düzen var. Kural insanları sıkıntıya sokar. Önemli olan koyduğumuz kuralları kural adıyla sunmamak. Konuyla ilgili güzel bir hikaye var aslında. Yani, bence konuyla ilgili.

İki arkadaş hararetle tartışıyormuş: Tartıştıkları konu, sigara içerken İncil okunup okunmayacağı imiş. Sonuç alamayınca Papaya sormaya karar vermişler.
Papa
nın yanına gidip sırayla sorularını sormuşlar. Biri olumsuz cevap alırken diğeri, izin almayı başarmış.
İzin alamayanın sorduğu soru :
– Papa hazretleri, İncil okurken canım sigara içmek istiyor, içebilir miyim?
– Oğlum, İncil okunurken Tanrı ile ilgilenmen lazım. O sırada dikkatinin dağılmaması lazım. O yuzden İncil okurken sigara içilmez.

İzin alanın sorduğu soru ise :
– Papa hazretleri, sigara içerken canım İncil okumak istiyor ama sigara içiyorum diye İncil’i elime alamıyorum, sizce okuyabilir miyim?
– Oğlum, her nerede ve ne koşulda olursan ol, İncil okuma isteği duyarsan okuyabilirsin.
Kıssadan hisse :

Birincisi, esas olan, aldığın cevap değil, sorduğun sorudur. İkincisi, beceri; almak istediğin yanıtı alabileceğin soruyu sorabilmektir.

Bu bence insanlarla iletişimde ve ekip çalışmasında en büyük meziyet olacak bizim için.  Bir de yolda yürürken yolun sonunu görmeye çalışmaktan vazgeçmek. Ne kadar ilerisini görmeye çalışırsam, önümdeki engellere o kadar çok takılıyorum çünkü. Bu yüzden anı yaşamanın güzelliğini de hep konuşuruz biz. Geçmişe dertlenmek ya da geleceği tasarlamak güzel bir değerlendirme değil. Elden kayıp giden zaman ve tam anlamıyla bizim tasarımızda olmayan bir gelecek var. Ama an, elimizdeki en güzel kıymet. Ve biz anı kıymetli kılmak için çalışıyoruz.


Like it? Share with your friends!

0