Terim Ekibi Öğreniyor

Merhabalar,

LIFS ekibi olarak paylaşımlarımızın tasarımını belli aralıklarla monotonluktan kurtulmak amacıyla değiştiriyoruz. Şu ana kadar olan tasarımları Murat Abi yapıyordu. Artık sırayı bize devretmişti ondan sonra olanlar oldu.

Murat abi tasarım yapardı bitince bizlere atardı. Biz de hemen rengi olmamış, şekli olmamış, deseni olmamış… Bir sürü eleştiri yapar geri gönderirdik. Eleştiriler tasarımın kötü olduğundan değil, dahi iyisi olabilir diyeydi. Murat Abi’nin emeğine sağlık gerçekten işler hiç kolay değilmiş.

Ekip arkadaşım Simge’nin yaşadığımız duruma çok güzel bir örneği olmuştu. Sizlerle paylaşmak isterim;

“Bir gün bir ressam çizdiği bir resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmüş ve meydanda en görünen yere koymuş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica etmiş.

Ressam birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki tüm resim çarpılardan neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Daha sonra tekrar bir resim yapıp yine aynı yere bırakmış. Bu defa halktan beğenmedikleri  yeri düzeltmesini rica etmiş. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış.”

Murat abiyi eleştirmek kolaydı. İşin başına biz geçtiğimizde kendi adıma konuşmam gerekirse çok zorlandım. Biraz photoshop bilgim vardı ama asla Murat abinin yaptıklarının üzerine bir ürün çıkartamıyordum. Ekip olarak eğitime başladık her gün Photoshop’a dair yeni bilgiler ediniyorduk. Başlarda Murat abi keşke bize bu işi devretmeseydi desem de şimdi iyi ki devretmiş diyorum. Bu sayede bir sürü şey keşfettik. Donanımımın arttığını düşünüyorum.

Gelişimimden bir kesit;

Ekibin Salvador Dali’si benim 🙂

İlk denemem;

Getirebildiğim son hali;

Puzzleları ekip arkadaşım Simge çizmişti, onun da emeğine sağlık.

Murat Abi’nin tasarımlarının kıyısından geçmiyor yaptıklarım.

Bu işte gelişmenin yanı sıra eleştirmenin nasıl olması gerektiğini öğrendim. İşi eleştirmenin çok kolay, işin başına geçmenin ise çok zor olduğunu deneyimledim. Artık bir işi eleştirirken önce kendim yapmaya çalışacağım ya da eleştirirken mutlaka empati kuracağım.


Like it? Share with your friends!

4