Project HB-Fikir Hiçbir Şeydir

Oryantasyon bitimi, akademiye girerken akademiyi nasıl daha iyi hale getirebiliriz diye birer proje hazırlamıştık. Sizlere kendi projemden bahsetmek istiyorum.

Eğer bir planınız varsa sakın ertelemeyin. Akademi içinde sıkça duyduğumuz bir söz var; “Fikir hiçbir şeydir.” Bir fikrimiz varsa işe koyulmadıkça fikrin hiçbir işe yaramadığını hep söyleniyordu. Tabi ki bunu kavramam zaman aldı.

Projem yeni gelişen ya da henüz gün yüzüne çıkamayan teknolojileri araştırıp düzenli olarak sizlerle paylaşmaktı. Projemi sundum ve bir kenara çekildim. Beklemekten başka hiçbir şey yapmadım. Neyi beklediğim konusu çok gariptir; bir başkasının benim projemi geliştirmesini bekledim. Bekleyiş sırasında ne zaman LIFS ekibinde bir yenilik getirmek istenildiğini söylense bu fikrimi sunuyordum. Fikrim bir türlü uygulanmayınca artık bu fikir beğenilmedi o yüzden uygulamaya konulmuyor diye fikrimi kafamda ben de çöpe atmıştım.

Bu satırları yazarken fark ediyorum ki “Pes etmişim.” Sizlere ilk yazımda pes etmemek gerektiğini söylemiştim ama süreç içerisinde benim de pes etmişliğim varmış bunu görüyorum.

Photoshop hakkında Betül ile konuşurken Betül LIFS’e yeni bir renk getirmekten bahsetti. Fikrimi belki de son kez umutsuzca dile getirdim. Betül hemen taslak hazırlayıp gelmemi böyle sadece lafta kalacağını belirtti. Yeni öğrendiğim photoshop yeteneklerimle bir taslak çıkardım ve ekip arkadaşlarıma gönderdim. Fikrim beğenilmiş görünüyordu ama daha anlaşılır bir taslak istenmişti. Yeni bir tasarım ortaya koymak için var gücümle daha azimli işe koyuldum. Belki bu konuda yetersizdim ama benim uğraştığımı gören tüm ekip benim yanımda durdu. Hep birlikte işe koyulduk. Önceden tasarımları hep Murat abi yapardı. Bir kaç haftadır bu işleri öğrenmemiz açısından işi bize bıraktığından tasarımı yeni öğreniyorduk. (Hala öğrenmekteyiz.) Bilmediğimiz çok konu vardı, yeni ve profesyonel bir tasarım yapmaya çalışmak açıkçası bizleri zorluyordu. Bizler uğraşırken çok şey öğrendik. Uğraşlarımızı gören Murat abimizin son dokunuşu sayesinde yeni tasarımımızı hazırladık. Böylelikle projemin elle tutulur bir yanı olmuştu. Umarım en kısa zamanda sizlerle olacak.

Çöpe atılmayacak bir fikrin eğer harekete geçmeseydim çöpe gidişini izleyecektim. Bu tecrübemden dolayı bir kez daha anlıyorum ki “Fikir hiçbir şeydir.”

İşini erteleyen insan, işinin hiçbir zaman yapılmama riskini göze alan insandır. -Baudelalre


Like it? Share with your friends!

2