Project HB – LIFS Mutfak – Mentörlük Eğitimleri

LIFS ekibini, projenin başlangıç hikayesini ve amacını önceki yazılarımda değinip sizler ile tanıştırmaya çalıştım. Artık mutfak aşamasına ve bu aşamada cebime kattığım bilgilere hep beraber bakabiliriz.

İşi öğrenme sürecim zorlu geçmişti. Bir şeyleri oldurabilmek için çalışmak, öğrenmek, öğrendiklerini yapıp başarıya ulaşabilmek. Bu sırada Murat Bilginer tarafından metörlük eğitimim başlamıştı ve ekip kaptanlığı hakkında ara ara sorular soruyordum.Bu sorulardan birini hep beraber  ele alalım.

Soru: Bir ekip çalışmasında kendini oraya ait hissetmeyen, etkin olmayan kişiler için neler düzenlenmeli onların enerjisini oraya dahil edip verimliliği nasıl arttırabiliriz?

Bu soruyu sormuştum çünkü bir ekip isen bir iki kişi ile değil tüm üyeler ile ekip olursun. İlk aylarda bunun sıkıntılarını yaşıyordum. Çünkü ortada bir araya gelmiş insanlar var ama herkesin istediği yer proje tabi ki de değildi. Ama benim ve emek veren kişilerin enerjisini kaybetmemesi gerekiyordu. Normal hayatta da yaptığımız projeler de bir kişi bile dahil olmasa herkesin modu düşer bir yerden sonra ilgilenmeyi bırakır. Bu durumun önceden öngörülüp önlemler almamız gerekiyordu. Kitaplardan istediğim cevabı alamadığım için MB in kapısını çalmıştım.

Geniş kapsamlı bir soruydu. Belli bir ücret karşılığı çalışan ve gönüllülük esaslı çalışan ekipleri ayrı ayrı değerlendirmemiz ve ona göre ekibe bakışımız ve davranışımız daha farklı olabilir. Konumumuzdan dolayı gönüllük esasına dayalı bir ekibe göre değerlendirdik.

Cevap: Takım olurken, takım oluşma evrelerine hakim olursa bir lider hangi evrede ne yaşayacağını iyi bilir. Bilgisi ile beraber nerede nasıl davranacağını da kestirebilir. Bir takım 4 evrede oluşur.

  • Oluşma
  • Boğuşma
  • Buluşma
  • Ulaşma

Oluşma evresinde arkadaşların ekibe ilk katıldığı evreden bahsediyoruz.Birbirini kimsenin tanımadığı ama tanımak için zaman ayrılan kısım. Kişiler kendi kimlik ve kişiliklerini net olarak ortaya koymazlar ama karşı tarafı tanıma evresidir. Burada lider genelde ekibin ortasında durur ve arkadaşların birbiri ile iletişimini sağlar. Top liderin ayağındadır ve sırayla X’e  Y’ ye atar ve liderin üzerinden birbirlerini tanımaya başlarlar. Ekip birbiri ile tanışırken liderde kişileri, ne yapabileceklerini, ne yapamayacaklarını ve aslında ne istediklerini anlayıp kavramaya başlar.

Boğuşma evresinde ise kişilerin oluşma evresinde liderin çizdiği bizim ekibimiz bu, bunları yapacağız dediğimiz kısım geçer ve bireyler artık görev alma talebinde bulunurlar. Yada artık görev dağılımı yapılmaya başlanır.Liderin olmadığı ekiplerde bu vasfa sahip kişi daha ön plana çıkar. Diğer kişiler onun çevresinde şekillenirler. Bazı arkadaşlar burada şuna kapılabilirler; buraya gelme amaçları faklıdır, başka şeyler düşünüyorlardır belki ve uymadı.Bu evrede bunu fark ettikten sonra yavaşça kopmalar olabilir.

(sayın mb diğer 2 evreyi anlatmamışsın 🙂 )

Biz ekip olarak bu evrelerin hepsini aynı anda yaşamaya çalışıyorduk. Birbirimizi tanımaya çalışırken aynı zamanda görev dağılımı yapmaya çalışıp ürün vermek zorundaydık.Biraz faklı işlemesi gerekiyordu çünkü kaybedecek bir vaktimiz yoktu. İşimiz üretmekti ve iç içe yaşadığımız bu evrelerin iyi yönetilmesi gerekiyordu. Bu durumun kolaylaşması için bu evreleri bilip ona göre hareket etmek ve biraz emek harcamak gerekiyordu.

Yazıma burada son verip 2. yazımda sorunun geri kalan cevabına, ekibin dinamikleri üzerinden örnekler ile devam edeceğim. Yeni yazımda görüşmek üzere… 🙂


Like it? Share with your friends!

1