FARKLI BİR PLATFORM: GTM SÜRECİM

Merhabalar,

Bugün sizlere başladığı günden bugüne olan GTM sürecimi anlatacağım.

GTM (Googless Twenty Minutes) Nedir?

GTM’nin ne olduğunu açıklayacak olursam şöyle söyleyebilirim. GTM Pazar günü dışındaki günlerde 22.00’ da yapılan bir beyin fırtınasıdır. GTM’ de bir arkadaşımız günün kelimesini belirler ve bunu bizlerle paylaşır. Daha sonra diğer arkadaşlar bu kelimenin anlamına Google’dan bakmadan, 20 dakika boyunca bu kelime hakkındaki bilgilerini ve tahminleri ortaya atar. Bir nevi tartışma ortamı yaratılarak örneklerle bu kelime anlaşılmaya çalışılır. Daha sonra kelimeyi söyleyen arkadaşımız GTM sonunda kelime hakkındaki bilgileri ve örneklerle metin şeklinde bizimle paylaşır.

GTM Sürecim Nasıl Başladı ve Nasıl Devam Ediyor?

Dürüst olmak gerekirse ilk gün GTM’nin ne olduğunu bilmiyordum. Mesajları okuduğumda, Murat abinin “Manipülasyon” kelimesini sorduğunu gördüm. Tabi ben GTM’nin ne olduğunu bilmediğim için Google’dan “Manipülasyon” kelimesini araştırdım ve gruba yazdım. Daha sonra farkettim ki GTM çoktan bitmişti ve yazdığım cevaba yanıt alamamıştım. Bunu kimseye söylemedim fakat kendime çok kızmıştım. Baştaki açıklamaları okumadan direk soruyu cevapladım ve formatın dışına çıkmıştım.

İleri ki zamanlarda GTM hakkında tekrar konuşuldu ve her gün bir arkadaşımızın GTM’yi yönetmesi istendi. Çünkü GTM’yi her gün ya Murat abi ya da Ezgi abla yönetiyordu. Bu durum bizler için daha iyi oldu, kelime çeşitliliği ve bilgi haznemiz özellikle de genel kültürümüz daha da artmaya başladı. Hiç duymadığım kelimeleri öğrendim. Hem mesleki açıdan olsun hem de genel kültür açısından…

Zaman ilerledikçe GTM sayesinde kendimde eksik olan yönlerin farkına vardım. Çoğu kelimenin ne demek olduğunu bilmiyordum ve kendimi fazlasıyla eksik hissediyordum. Daha sonra bu konuyu Ezgi abla ile paylaştım ve beni araştırma yapmaya teşvik etti. Araştırma yaparken bulduğum kelimeleri bir deftere yazmamı söyledi. Böylece GTM’ lere daha fazla katılmaya başladım ve kendimdeki eksik yönleri bir şekilde tamamlamaya başladım. O kelime hakkında bir şey bilmesem bile tahmin yürüterek veya verilen örneklerden yola çıkarak bazı düşünceler ortaya attım.  Bu durum beni inanılmaz mutlu etti. Ezgi ablaya bu konuda ne kadar teşekkür etsem az..

Bir gün GTM sırası bana geldi. O gün defalarca araştırma yaptım fakat hangi konuda bir kelime ortaya çıkaracağımı bilmiyordum. Yine Ezgi ablaya danışarak birkaç konu belirledim ve bu konular hakkındaki kelimeleri araştırdım. Bulduğum kelime “Pazarlama” alanıyla ilgili olan “Benchmarking(Kıyaslama)” di. GTM saati gelmeden detaylı bir araştırma yaptım ve güzel bir GTM deneyimi yaşadım.

Bir hafta sonra GTM için bir arkadaş belirlenmemişti, gönüllü bir arkadaş aranıyordu. Ben de GTM’yi yaptıktan bir iki gün sonra eniştemle birlikte “Sabotaj” kelimesinin ne olduğunu tartışıyordum. O an içimden keşke GTM’de bunu sorsaydım demiştim. Ezgi abla da gönüllü bir arkadaş arayınca hemen o günkü GTM’yi yapmak istediğimi söyledim ve o akşam GTM’yi ben yaptım.

Başlangıçtan şu ana kadar olan GTM sürecimi değerlendirecek olursam, olumlu bir ilerleme kaydettiğimi söyleyebilirim. Başlarda düşüncelerimi söylemeye korkan, kelimeleri bilmeyen ben artık kelime hakkında fikir sahibi olmadan bile örneklerden yola çıkarak yorum yapıyorum. Bu benim için inanılmaz bir başarı!

Tekrar görüşmek üzere, sağlıcakla kalın..


Like it? Share with your friends!

1