İlk Ama Son Değil: Röportaj

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere kendimi bile şaşkına uğrattığım bir konudan bahsetmek istiyorum. Akademiye dahil olmadan önce ve ekibin bir parçası olduktan sonra sayfadaki röportajları ara ara inceliyordum. Röportaj yapmak o kadar büyük cesaretti ki benim için o zamanlar kendimde bu cesareti göremiyordum. İçten içe bir gün ben de yapacağıma emindim ama ne zaman olur tam kestiremiyordum.

Okulumuz vasıtasıyla geziye gittiğimiz ve bizimle ilgilenen Mercedes Benz Kamyon Fabrikası’nda Değişim ve Uygulama Yöneticisi olan Ender Pak ile tanıştım. İlk zamanlar olur mu olmaz mı diye düşünürken bir gün Ezgi Ablaya böyle böyle birini tanıdığımı ve akademi için röportaj yapsam nasıl olur cinsinden sordum. Ezgi abla bunun hem kendim için hem de akademi için çok güzel bir adım olacağını söyledi ve hemen iletişime geçtim.

Burada değinmem gereken bir diğer önemli konu Linkedln sosyal ağ platformunun önemi. Burada birçok firmanın çalışanları ve yöneticilerine ulaşmak mümkün. Son zamanlarda popülaritesinin artması ve artık birçok kişinin Linkedln hesabının olması, o insanlar ile bire bir iletişime geçmek açısından çok önemli.

Gelelim ilk röportajım için iletişime geçme aşamasına. Mesajımda ilk olarak kendimi tanıttım ve daha sonra akademi hakkında kısa bilgi verdim. O an içimden nasıl geliyorsa -tabi daha profesyonel bir şekilde- aktarmaya çalıştım. Ender Bey, bir firmaya yıllarını vermiş ve birçok alanda farklı deneyimler kazanmış bilgili ve öğretici yanları olan biri. Daha önce konuşmalarını dinlememden de ötürü, okuyan herkesin mutlaka kendi hayatına yön verme açısından faydalı olacağına inanıyordum ve onun için mesajda son sözlerim “Tavsiyelerinizin sadece sınırlı kişiye değil birçok insana ulaşmasını istiyorum” oldu. Kabul etmesi üzerine hem sınıf arkadaşım hem de ekip arkadaşım olan Eray ile Mercedes Benz fabrikasına gittik ve çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

İlk röportaj deneyimimdeki mutluluğu ve heyecanı anlatamam. Cesaret gösterip başlamak o kadar önemli ki. Eğer ben orada o mesajı atmasaydım belki de başka bir konuda yine cesaret gösteremezdim. Akademi bana bu cesareti verdi. Röportaj günü kapıdan girerken ve akademiden bahsederken arkamda koskoca bir ekip hissettim. O kadar gurur verici bir şeydi ki o anki duygularımı hiç unutmuyorum .

Şimdi ne mi yapıyorum?

Her ay farklı heyecanlar yaşayıp farklı insanlar ile bire bir iletişim halindeyim. Akademinin Magazine ekibindeyim ve dergimiz için her ay farklı bir iş hayatının içinde olan, farklı deneyimlere sahip kişiler ile röportaj gerçekleştiriyorum. Ekip arkadaşlarımın gerek sorularda gerek iletişim açısında yardımları hep oluyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Eğer o gün o adımı atmasaydım şimdi bugünüm olmazdı. Önemli olan adım atmak. Mutlaka elinden tutan ve yol gösteren birileri oluyor. Yeter ki iste. Kendim için belki de aşmam gereken zor bir adım olan ve cesaret göstermem gereken bir konuda o adımı attım. Umarım sizin de hayatınızda güzel adımlar ve devamında çıkacağınız birçok merdiven olur. Unutmayın her adım sizi biraz daha yükseltiyor.

Bu da benim ilk röportaj hikayem. Başarının hep yanımızda olduğu nice hikayelerde buluşmak dileği ile.

Görüşmek üzere.


Like it? Share with your friends!

0