Dönüm Noktam

Bilirsiniz ki hayatımızın, yaşadığımız bazı olaylar sonucunda yöneldiği taraflar vardır. Bu olayları karşılama biçimimiz ya da şöyle diyeyim baş etme şeklimiz, hayatımızı olduğu konumdan çok farklı bir boyuta getirebilir. Bu hayatın dönüm noktasıdır işte. Kırılma noktası da deniliyor ama onu tercih etmiyorum. Sonuçta bir dönüşüme sebep olduğu ve sonrasında bambaşka bir yöne sevk ettiği için dönüm noktası daha anlamlı geliyor kulağıma. Dönüm noktaları, her zaman iyi ya da kötü olmak zorunda değil. Bu kişiye, yaşantıya, olaya göre değişkendir.

Bir şey olur ve hayatınız bir daha eskisi gibi olmaz; bu bazen sizin seçiminizle gerçekleşir bazen de birdenbire sizden bağımsız biçimde. Sonrasında çok farklı bir yönde ilerler her şey.

 Benim akademiye katılmam bu şekilde oldu işte. Yaklaşık iki yıldır takip edip içimde sürekli bir şey yapma isteği bulundururken hiç icraata geçmemiştim bu zamana kadar. Neden? Bu tamamen benimle ilgili olan bir durum, burada bir sürü mazeret sıralayabilirim. Ama bunu yapmayacağım zaten önceden yeterince yapmışım ?

Mazeretler, görünmeyen engellerdir ve siz inandığınız sürece vardır.

O dönemde ruhen bitik durumdaydım. Kendimi koyverip her şeyi bırakabilirdim. İnanın, buna çok müsait bir yapım var ?. Ama iyi ki öyle bir şey yapmamışım. Böyle bir durumdayken bir şeye tutunma ihtiyacı hissedersiniz. Ben de arıyormuşum demek ki, o sıra Akademi’nin eğitim ilanını gördüm. Bir de geç görmüşüm ilanı zaten vakit yok hemen harekete geçmeliydim. Son başvuru günü 28 Ocak’tı ben 27’si gecesinde mail yazıp atmıştım. Aklımdaki düşünceleri size sıralayayım. Şahsen başvurumun kabul edileceğine hiç ihtimal vermemiştim. Son dakika yazıyorsun zaten, kafan dağılır bir aylık eğitim diyor zaten, olsun sen yaz hiç değilse içinde kalmasın gibi bir sürü düşünce kalabalığı eşliğinde başvurmuştum. En çok da şey düşüncem komikti şimdi kabul edilmezsem sıkıntı yok, olmadı dersin kabullenirsin ya kabul edilirse ne yapacaksın diyordum ?. Bunun sebebi de bir şey olmadığında içeriğini bilmediğin, deneyimlemediğin için kabulleniş kolay olur. Ne kaybettiğinin farkında olamazsın. Ama bir kere denedikten sonra içinize işledikten sonra işte o zaman onun olmayışına kahrolursunuz.

Şükür ki her şeye rağmen, kendime rağmen o maili atıp başvuruyu yapmışım. En başından beri diyorum ki, kendim adıma yaptığım en iyi şey Akademi’de olmak. Burası sıfır noktasından kurtulmamda bir dayanak oldu. Kırık merdivenlerden sağlam basamaklar oluşturup yavaş yavaş çıkıyoruz Akademi’yle, can ekiple. İşte benim paylaşabileceğim en iyi dönüm noktam bu. 

Sizin dönüm noktalarınız neler? Kendinizi o noktada ne kadar ve nasıl değerlendirebiliyorsunuz?

Kendinizi keşfetmeniz dileğiyle, keyifli kalın.


Like it? Share with your friends!

-1