Başarı Ayağınıza Gelmez

Bugün teknik konulardan, detaylardan uzaklaşıp büyük resmi görmeye ne dersiniz? Hepimiz hayatımız boyunca okulda veya mesleğimizde başarılı olmak için çalışıyoruz değil mi? İşte bugün hep beraber göreceğimiz o büyük resim, BAŞARI…

Peki ya Başarı nedir?

Başarılı olduğunuzu nasıl anlarsınız, başkaları tarafından takdir edildiğinizde mi yoksa kendinizi mutlu hissettiğinizde mi?

Genel olarak başarı, yüksek maaşlı iş, son model araba, pahalı eşyaları satın almak vb. olarak algılansa da; bana göre başarı, belli bir emek sonucu ister az ister çok olsun elde ettiğimiz kazanımdır. Eğer bir eylemden kazanım elde etmişseniz o işin hakkını verip başarıyı yakalamışsınız demektir.

Başarıya giden yolda bir diğer önemli nokta ise başarılı olacağımıza olan inancımızdır. Eğer başarılı olacağımıza inanmıyorsak buna bizi başkası ikna edemiyor. Böylece tekrar bir ümitsizliğe kapılıp çalışmayı yarıda kesiyoruz. Yani burada yapacağımız tek şey kendimize başarının ilk adımının inanmak olduğunu kanıtlamaktır.

“İnsan sahip olduklarının değil henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır.”

Peki başarıyı nasıl yakalamamız gerektiğini hiç düşündük mü?

Bunu düşünmüş olmamız gerekiyor. Eğer düşünmediysek, başarının ayağımıza gelmesini bekliyoruz demektir fakat bu bence çok yanlış olur. Çünkü biz düşüncelerimizle içimizdeki mücadele gücünü ortaya çıkarmalıyız ki başarılı olalım.

Şimdi ise yukarıda saydığım eylemleri yaptığımızı düşünelim. Ama yine başarılı olamıyor muyuz? İşte buradaki en önemli nokta başarısızlıkla mücadele etmektir. Ne kadar başarısız olursanız olun asla pes etmeyin, başarısızlıklarınızın daha çok üstüne gidin. Eğer siz başarısız olmanın psikolojisine kapılırsanız başarılı olmayı artık unutun. Çünkü başarısızlıklardan ders çıkarmazsak bir şeyi ne kadar denersek deneyelim başarılı olamayız.

“Başarısızlık dediğimiz aslında size sunulan bir mücadeledir.”

Son olarak bizim bu aşamaların hepsinden geçip başarıyı elde ettiğimiz düşünelim. Şimdi yazımın başında sorduğum soruya geri dönüyorum. Biz başarılı olduğumuzu nasıl anladık? Takdir mi edildik yoksa kendimizi mutlu mu hissettik? Bana göre bu durum kişiden kişiye göre değişir. Çünkü bazen başarılı olduğumuzda kendimizi her ne kadar mutlu hissetsek de dışarıdaki kişiler tarafından takdir edilmeyiz. Bazen de bir işte başarılı olup olmadığımızı dışarıdaki kişilerin takdiri ile anlayabiliriz. Yalnız burada şöyle bir durumla da karşılaşılabilir. Bir kişiye göre başarı zengin olmak olabilir ve burada ancak kendini kandırarak mutlu olmuş olur, başarılı olarak değil.

Yazıma son vermeden önce başarının ayağımıza gelmeyeceğini tekrar belirtmek istiyorum. Başarılı olmak için her zaman yapabileceğimiz bir şeyler vardır. Yapacaklarımızdan en önemlisi de gayretle çalışmaktır. Hiçbir zaman yılmayıp dimdik ayakta durup ileriyi düşünecek şekilde üretmektir.

Soru ve görüşleriniz için bana fduman@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın..

 


Like it? Share with your friends!

0