Kitap Okumaya Dair

Merhabalar;

İlk Akademi’de Bugün yazımla karşınızdayım. Bu yazımda size kitap okuma alışkanlığını nasıl edindim, kitap okurken neler yapıyorum, tek tek hepsini yazmaya çalışacağım. Keyifli okumalar 🙂

Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Edindim?

Bu yaşıma kadar kitap okumaya hep ilgi duymuştum, fakat kitap okumak istediğim zaman, ya hangi kitabı okuyacağıma karar veremiyordum ve bu süreç uzuyordu böylelikle bir türlü kitap okumaya başlayamıyordum, ya da  başlasam bile bir müddet sonra sıkılıp okumaya ara veriyordum.

Akademi’ye ilk katıldığım zamanlar Murat abi bizimle sürekli kitaplardan alıntılar paylaşıyordu. Paylaştığı kesitlerdeki bilgileri tek tek okurken çok hoşuma gittiğini fark ettim ve kitaplar hakkında bilgiler sormaya başladım. Murat abi tek tek sorduğum sorulara cevap verirken, cevapları o kadar farklı bakış açılarına sahipti ki kitap okumanın buna yardımcı oluyor oluşu beni bir adım daha kitap okumaya itti, fakat ben hala kitap okumaya başlayamamıştım.

Bir gün, Murat abiye bugüne kadar kaç tane kitap okuduğunu sorduğumuzda sayamayacağını ama aylık kesinlikle 4 tane kitap okuduğunu söyledi. Murat abi böyle söylediğinde ben neden kendime bir hedef koymuyorum diye düşünmeye başladım. Eğer bir hedefim olursa, ben de kendimi ona göre ayarlarım ve bu şekilde kitapları okurum diye düşündüm, çünkü biz insanlar kendimizi sıkıştırmadığımız sürece bir şeyleri eyleme dönüştürmeyi sevmiyoruz, hedef koyarak hem kitap okuyacaktım, hem de kendime verdiğim sözü tutmuş olacaktım.

Bu kararı verdikten sonra Murat abi şans eseri o gün elindeki PDF kitapların listesini bizimle paylaşmıştı ve ben de ilk olarak dikkatimi çeken Toplumun McDonaldlaştırılması kitabını benimle paylaşıp, paylaşmayacağını sordum. Hatta konuşmamız şöyle gerçekleşmişti; 

Murat abi böyle bir soru sorduğunda ilk başta biraz durdum ve düşündüm nasıl bir algım var diye ve o zaman fark ettim ki ben bugüne kadar kitap algımı genişletmemiştim, bunu açık yüreklilikle Murat abiye söylediğimde hiç yadırgamadan bana algımı değiştirecek çok güzel bir kitap önereceğini söyledi.

Murat abi kitabı önerdikten sonra bana, kitabı okurken  analiz yaparsam eğer gerçekten okumuş olacağımı söylediğinde bu fikir çok hoşuma gitmişti, çünkü bugüne kadar kimseden kitap okurken analiz yaptığımda bilgilerin aklımda kalıcı olacağını, analiz yaparken öğrendiğim bilgileri hayatıma katıp uygulamaya koyacağımı söylememişti. Belki sizlerde altın kadar değerli bu bilgiyi başkalarından duymamış olabilirsiniz ve şaşırmış olabilirsiniz, hatta bazılarınız “Kitap okurken analiz mi yapılırmış canım” diyebilirsiniz, fakat bunu deneyim etme şansını elde etmiş biri olarak söylüyorum, bu fikri uygulamaya başladığım günden itibaren okuduğum kitaplardaki analiz ettiğim her bir satır şuan aklımda, çünkü analiz yaparken kitabı kendi hayatımda yaşama fırsatı buluyorum ve bu şekilde unutmayıp kendime naçizane dersler çıkarmaya çalışıyorum.

Bu arada analiz yaparken tüm duygu, düşüncelerimi kesitlerle beraber Murat abi kendisiyle paylaşacabileceğimi söylemişti ve ben de ilgimi, çeken, hayatımda olduğunu düşündüğüm kesitleri hep Murat abiyle paylaştım. Bu beni hedefimi gerçekleştirmek için her gün daha da heveslendirdi. Murat abiye gönderdiğim alıntılarda kimi zaman yorum yaptık beraber, kimi zamanda ben fikrimi yazdım ve Murat abi de okudu.

Artık kitap okurken yaptığım analizlerimi Akademi’de Bugün de paylaşacağım, belki bu şekilde Murat abi gibi birilerine okuma alışkanlığını sevdirerek oluşturabilirim ve birilerinin hayatlarına dokunma şansını tecrübe etmiş olurum.

Diğer yazımda benim algımı değiştiren kitabı okurken yaptığım analizlerimi paylaşacağım.

Sağlıcakla Kalın 🙂


Like it? Share with your friends!

4