Akademide Başka Bir Şey

Akademi Şubat eğitimine kabul edilip, tanışma ve eğitimler başlamış olmakla birlikte ekip, bizlere kendi kültürlerini, bakış açılarını ve başkaları için çabalama üzerine fikirlerini yavaş yavaş aktarmaya başladı. Sanıyorum ki bizlere eğitim boyunca “Başka Bir Şey” yayınlarından bahsedilmedi.

Şubat eğitimi sona erdi ve eğitim ekibinden 10 – 15 kişi Akademiye seçilip, herkesin ilgi alanına göre analiz edilip takımlara dağılımlar yapıldı. Ekiple tanışma, kaynaşma ve gözlem yapma sürecimiz başlamış oldu. Bizlere Radyo 521‘i izlediklerinden ve herkesin izlemesi gerektiği yönünde  tavsiyelerde bulunuldu. Kimileri çoktandır takip ediyor, kimileri izlemeye yeni başlıyor. Biz yeni üyeler de “ne bu yayın, ne anlatıyor acaba” diye öylesine bir merak edip geçmiştik ya da ben öyle düşünüyorum.

Murat Bilginer heyecanlı bir şekilde oradan konu açıp izlediniz mi ya da bu konu hakkında görüşünüz nedir, bizde onları sorgulayalım gibi sürekli bu şekilde cümleler kuruyordu. Hiç unutmayacağım bir olaydan bahsetmek istiyorum. Ekipten bizim kısaltmamızla MRE yani Mustafa “Abi o kadar konuşuyoruz, merak ediyoruz, sorguluyoruz, tartışıyoruz. Biz bunlardan bahsederken siz hiç mi merak etmiyorsunuz, neden izlemiyorsunuz” gibi cümleler kurmuştu. Kendimce “ sen veya birkaç kişi çok beğenip sıkı takip edebilir, çok da faydalı olabilir ama programı bu kadar abartılı bir şekilde dillendirmeniz benim onu izlememem için türlü türlü bahaneler üretmeme ve bir türlü izlememe neden oluyor ” şeklinde fikirlerim oluşup duruyordu. Sonra bu kadar anlatıyorlar, heyecanlanıyorlar bir kere açayım da ön yargılarımın ve izlememe inadımın üzerine gideyim dedim.

Evet o an sonunda geldi ve “Başka Bir Şey“ adlı yayının ilk bölümünü açtım. İzliyorum.

İlk bölüm bitti. Bende hafiften bir merak başladı. Bir sonraki bölüme de ara vermeden devam ettim derken bölümlere heyecanım artarak ilerliyordu. Bu harika bir programmış. Sonunda farklı şeyler izliyor, kendimi sorgulamaya ve farklı bir açıdan düşünmeye itiyordum. Kendi kendime kızıyorum bu zamana kadar neden doğru yönde adım atmamışım ya da doğru attığım adımları neden yavaş atıyorum. Artık ayağa kalk ve daha hızlı hareket et! Çünkü bu zamana kadar yaşadığın zaman kayıpları yeter.

Bölümleri izlemeye devam ettikçe çabalıyorum, gaza geliyorum, ekibe yazıyorum. Yani izlediğim şeyin sadece izlemekle kalmaması için mücadele ediyorum. Çünkü artık biliyorum ki başkasının yaptığı bir işi, olayı izlemek, yazdığı kitabı okumak bile sadece tüketim yapmama neden oluyor. Artık üretme benim tarafımdan da olmalı sadece tüketim bizleri eksiltip durur diyerek şuan sadece yazma eylemini gerçekleştirebildiğim için yani teknik bilgilerim olmadığı için,  yazılarımı arttırmaya başlıyorum.

Bölümleri izlerken çevremdeki arkadaşalarıma da yayınları atmaya başladım. “Ne olursa olsun ilk bölümü yarıda bırakmadan sonuna kadar izle” diye mesajın yanına notumu ekliyorum. Çünkü şundan eminim ki ilk bölümü izleyen devamını da izleyecek. Bunu öğrenen biri bu saatten sonra bilmemiş gibi yapamayacak sorgulamaya başlayacaktır. Yaklaşık iki ay geçti ve şu ana kadar ekip dışında paylaştığım bir kişi gerçekten sorguya başladı ve bir kişinin de devamını izlemediğini tahmin ediyorum.

Bizim için 1 kişi = +1 kişi bakış açımızda sorgulamaya ve düşündürmeye yönelik faaliyetlerde bulunmaya devam edeceğiz.

Esenle kalın…


Like it? Share with your friends!

0