Akademi Her Yerde: İlk Mülakat Deneyimim

Merhabalar,

Bundan yaklaşık 2 yıl öncesine gidelim. Akademi hayatımda yoktu ve üniversite yıllarımın başlarındaydım. Bilgi arayışına girdim ve mesleğime dair kendime bir şeyler katma çabası içindeydim. Acabaların çok olduğu, kendime güvenmediğim, insanların şunu öğren bunu öğren diye gereksiz baskılarına rağmen benim ne yaptığımı bile bilmediğim yıllardı. Endüstri mühendisi olma yolunda ilerliyordum ama zaman olarak. Kendime henüz hiçbir şey katmamıştım.

Bir mesaj insanın hayatını değiştirir mi? Benim değiştirdi  ve o gün dün gibi aklımda. Yolun çok başındaydım, her gün yeni bir şey keşfediyordum. Henüz akademide yeni değil hayatta da yeniydim. Ekibe dahil olduğumda herkes elimden tuttu, bana yol gösterdi ki hala da öyle. Dönüp baktığımda o kadar farklı yollardan gitmeye çalışmışım ki, hem kendim için hem de mesleğim için çoğu şeyi başa aldım. Sıfırdan yeni bir hayata başlama vakti gelmişti. Her zaman söylerim “Akademi Miladım” diye.

Bir şeylere başlıyordum evet, gitgide merak da artmaya başlamıştı. Yeni şeyler öğrenme arayışı içine girdim. Ama önemli olan üstüne katmaktan vazgeçmemekti.

İş arayışında olanların ilanlarda sürekli karşısına çıkan kriter olan “Takım Çalışmalarına Yatkınlık” beni hep korkuturdu. Çünkü kendimi hiçbir ekibin parçası olarak görmemiştim, hem kendim yapayım hem kendim uğraşayım düşüncesindeydim. Anladım ki birlik olunca, ekip olunca ve o ruhu yakalayınca çok güzel işler ortaya çıkıyor.

Gelelim ciddi anlamda ilk mülakatıma;

Uzun dönem stajım için bir tekstil firmasına görüşmeye gittim. Hiç böyle olacağını tahmin etmemiştim ama aşırı rahattım. Mülakat denildiği zaman insanların bir tüyleri diken diken oluyor nedense, yani tamam hayatımızı etkiliyor o kısacık zaman dilimi ama karşındaki de senin benim gibi insan, bunu da unutmamak lazım. Kimse bir anda şuanki bulunduğu pozisyona gelmedi, illaki tırnaklarıyla kazıyarak gelişerek kendini yetiştirerek ulaştı.

Kapıdan girerken arkamda kocaman bir ailenin olduğunu biliyordum. Bu bana güç veriyordu. Kendime olan güvenim artıyordu.  İnsan kaynakları müdürü ile konuşmaya başladık ve sıra akademiye gelmişti. Ben anlattıkça sorular sordu, daha fazla merak etti. Biz burada ne yapıyoruz, akademinin bana kattığı en önemli şeyler ne, İndustryolog  Magazine’ deki sorumluluklarım neler ? Yaşadığım ne varsa burada öğrendiğim ve beni değiştiren, yeni bir ben yapan ne varsa anlattım. Ve o an içimden kocaman “İYİKİMSİN AKADEMİ” dedim.

Kendimi geliştirmek için üretmek,  bildiklerini insanlara ulaştırmak, ekip olmak ve daha bir sürü güzellikleri yaşadım…

Bir yıl önce tam bu zamanlar uzun dönem stajı için hayal ettiğim firmadan bugün tam anlamıyla başlıyorum.  Her zaman arkamda olan başta Murat abi ve Ezgi abla olmak üzere tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ülkem için daha fazla üreteceğime, kendimi sürekli geliştireceğime söz veriyorum.

Birlikte daha güzel işler yapacağımıza eminim.

İyi ki varsın akademi…

 

Görüşmek üzere.

 


Like it? Share with your friends!

0